Druk i oprawa prac dyplomowych

Oddanie pracy dyplomowej i jej obrona to ogromne przeżycie dla każdego studenta. Uczelnie mają zawsze swoje wymagania edytorskie co do pracy – oczekują danego rozmiaru czcionki, wielkości interlinii czy określonego sposobu cytowania fragmentów literatury. I chociaż to oczywiście treść pracy jest najważniejsza, żadna szanują się uczelnia nie przyjmie pracy, która napisana jest niechlujnie i odbiega od panujących w niej standardów. Jednak poprawne sformatowanie pracy to nie wszystko. Równie ważny jest jej druk i oprawa.

Jak przygotować pracę do druku?

oprawia pracy dyplomowejWbrew pozorom wielu osobom sprawia problem poprawne przygotowanie pracy do druku. Większość uczelni informuje w wymaganiach edytorskich, że lewy akapit musi być większy niż ten z prawej strony, gdyż część każdej kartki będzie ukryta w oprawie. Jeśli ta informacja nie jest podana i student pozostawi zwykły akapit, części tekstu po prostu nie da się przeczytać. Drugą sprawą jest zapisanie pracy w formie, której nie da się edytować, np. w pliku pdf. Wiele osób oddaje prace w zwykłym pliku word. Problem z nim polega na tym, że po otwarciu pliku na innym komputerze treść może się nieco rozjechać i „przeskoczyć” na następną stronę. Jeśli chcemy być pewni, że wszystko pozostanie na swoim miejscu, musimy zapisać pracę w formie nieedytowalnej. Dopiero gdy jesteśmy pewni, że praca wygląda tak, jak powinna, można oddać ją do druku. Musimy dowiedzieć się również, czy dana uczelnia wymaga druku jednostronnego czy dwustronnego. Coraz więcej uczelni prosi o druk dwustronny, by niepotrzebnie nie marnować papieru.

Oprawa pracy

Oprawa prac dyplomowych to usługa oferowana przez większość dobrych drukarni. Zazwyczaj proponują one kilka różnych opraw prac. Zazwyczaj napis na nich brzmi „Praca Dyplomowa”. Warto jednak upewnić się, że nie wybraliśmy takiej z napisem „Praca Licencjacka” podczas gdy oddajemy i zamierzamy bronić pracy magisterskiej. Pracę, przed złożeniem, zazwyczaj trzeba podpisać na stronie z oświadczeniem o jej własnoręcznym napisaniu.